Remont generalny mieszkania to zawsze wyzwanie, ale kiedy mówimy o bardzo starym mieszkaniu, staje się to zadanie wyjątkowo skomplikowane. Wymaga ono odpowiedniego planowania, doświadczenia i wytrwałości. Mając wieloletnie doświadczenie również w projektach remontowych, zawsze staram się działać proaktywnie i zapobiegać ewentualnym komplikacjom, które mogą wystąpić podczas prac. Nie ma nic gorszego niż stres związany z nieprzewidzianymi scenariuszami w trakcie remontu. Dlatego zawsze podkreślam, że efekt końcowy uzależniony jest od jakości współpracy i komunikacji wszystkich zaangażowanych w ten skomplikowany proces stron.

Przyjrzyjmy się więc bliżej procesowi realizacji tego ambitnego projektu, który pozwolił zmienić zniszczone i zaniedbane mieszkanie z lat 50-tych w komfortowe i funkcjonalne miejsce do życia i pracy.

Właściwe przygotowanie

Właściwe planowanie remontu zaczyna się od wyboru wykonawców z dużym doświadczenie w tego typu obiektach. Z mojego doświadczenia wynika, że właściwi wykonawcy to jest więcej jak połowa sukcesu. Stare mieszkania, które najczęściej nie posiadają pierwotnych planów, kryją często w swoich ścianach i podłogach wiele niespodzianek. W zasadzie zawsze instalacje wymagają gruntownej wymiany, a układ ścian przebudowy. Tak też było i w tym przypadku. Dlatego konieczny jest rekonesans stanu budynku, obowiązujących procedur oraz zaprzyjaźnienie się z wszystkimi istotnymi dla projektu osobami ze spółdzielni czy też wspólnoty.

Instalacje

Po przygotowaniu projektu wnętrz wkraczamy w fazę realizacji i pierwszym krokiem w remoncie jest wymiana starej, aluminiowej instalacji elektrycznej na bezpieczne i nowoczesne przewody miedziane. Niezwykle ważne jest dokładne zaplanowanie obwodów elektrycznych, aby zapewnić optymalne wykorzystanie energii. Również na tym etapie warto uwzględnić przyszłe potrzeby mieszkańców, by uniknąć problemów z brakiem mocy czy koniecznością rozbudowy instalacji w przyszłości.

Po położeniu kabli warto zadbać o dokumentację fotograficzną, która może okazać się nieoceniona na kolejnych etapach prac wykończeniowych. Dzięki zdjęciom wiadomo, gdzie unikać wiercenia, co może przyspieszyć proces i ograniczyć ryzyko problemów, które zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu trwania remontu.

Decydując się na rezygnację z gazu, należy podjąć odpowiednie kroki formalne. Konieczne jest zgłoszenie tego faktu dostawcy gazu oraz wypowiedzenie umowy na dostawę.

W przypadku większych zmian w układzie ścian w mieszkaniu warto zgłosić je do zarządcy budynku oraz właściwego Wydziału Architektury i Budownictwa. Już na pierwszym etapie prac nad projektem wnętrz warto przedstawić administracji budynku zakres planowanych robót aby później na etapie prac wykończeniowych nie było problemu z ich realizacją.

Projekt wnętrza czasami zakłada przesunięcie liczników gazu i/lub wody. Dzięki temu zabiegowi można lepiej zaplanować układ mebli i zyskać dodatkową funkcjonalność w mieszkaniu. Ta zmiana również wymaga aktywności administracyjnych i kontaktu do obsługujących dany budynek fachowców.

 

Prace budowlane – Wyrównywanie podłóg i układanie płytek

Remont mieszkania to czas intensywnych prac budowlanych. Na tym etapie warto zadbać również o odpowiednią współpracę z dostawcą drzwi, który dopasuje otwory do wybranych modeli. Namawiam aby to był jeden z pierwszych elementów remontu.

W starych mieszkaniach, szczególnie po zmianie układu ścian, podłogi i sufity często są na różnych poziomach. Wyrównanie ich wymaga użycia wylewek samopoziomujących w przypadku podłóg, co czasami może wydłużyć czas remontu, szczególnie w małych i słabo wentylowanych lokalach. Kiedy montaż podłóg drewnianych jest już umówiony a posadzka ciągle ma złe parametry wilgoci, warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy do osuszenia pomieszczeń, co przyspieszy proces.

W przypadku sufitów, w zależności od wielkości różnic czasami wystarczy tylko podtynkowanie płaszczyzny, ale w przypadku dużych nierówności będą konieczne sufity podwieszane.

Wymiana okien i grzejników – Optymalne rozwiązania

W prezentowanym projekcie zdecydowaliśmy się na wymianę okien na duże modele ze skrzydłem przesuwnym. To rozwiązanie nie tylko pięknie oświetla wnętrze, ale również oszczędza miejsce w salonie. Warto jednak zawsze skonsultować tego typu pomysły z zarządcą budynku.

Kolejnym ważnym etapem było dobranie odpowiednich grzejników. Nie tylko wzór i kolor były brane pod uwagę, ale przede wszystkim moc, aby zachować równowagę w całej instalacji grzewczej. Zmiana układu grzejników na ostatnim piętrze może wymagać bardziej zaawansowanych działań związanych z odpowietrzeniem instalacji lub spawaniem rur. W naszym przypadku była to jedna z czynności, która opóźniała nam remont, ponieważ prace mógł wykonać tylko specjalista ze spółdzielni.

Stylizacja wnętrz – Nowy standard

W końcowym etapie projektu nadszedł czas na stylizację wnętrz. W tym wnętrzu dobrane zostały odpowiednie rozwiązania, które nadały mieszkaniu nowoczesny i stylowy charakter. Wnętrze emanuje harmonią, estetyką i funkcjonalnością. Na ten efekt złożyły się wybrane materiały. Płytki mają ciekawe odcienie, rozmiary ale i delikatne wzory, które urozmaicają wystrój. Użyte tkaniny, okładzina ścienna ze starych desek, czarne dodatki, design grzejników – to wszystko dopełnia całą koncepcję aranżacji.

Podsumowanie – Odrodzenie Feniksa

Realizacja remontu starego mieszkania, zakupionego na rynku wtórnym była prawdziwym wyzwaniem, ale dzięki mojemu doświadczeniu, wzorowej komunikacji z klientem i zaufaniu, którym zostałam obdarzona projekt zakończył się sukcesem. To mieszkanie przeszło odrodzenie, niczym Feniks z popiołów i zyskało nowy, nowoczesny standard, zachowując jednocześnie nutkę uroku swojej przeszłości. To kolejne wnętrza i kolejny klient z którym ciężko mi było się pożegnać.

Zdjęcia stanowią dowód na to, że profesjonalnie przeprowadzony remont może całkowicie odmienić przestrzeń, nadając jej zupełnie nowy charakter i atmosferę, nie mówiąc już o zupełnie poprawionej funkcjonalności.

Przyglądając się tym fotografiom, myślę, że można zainspirować się i podejść do własnego remontu z jeszcze większym zapałem i determinacją….nie zapominając oczywiście o skrupulatnym planowaniu budżetu.

https://zawicka-id.pl/projekt-wnetrza/remont-bardzo-starego-mieszkania/

Call Now Button