Nauka zdalna / ZawickaIDNauka zdalna nie jest wymarzonym scenariuszem na edukację zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Możemy próbować jednak ją jakoś okiełznać i próbować oswoić.

 

Zacznijmy na przykład od zorganizowania miejsca, które pozwoli dzieciom skupić się na lekcjach i przyswajaniu wiedzy.

 

 

Zbędne niezbędne

Najlepiej byłoby ograniczyć tzw „rozpraszacze” – smartfony, tablety (chyba że służą do nauki online). Towarzyskie rozmowy przez komunikatory, przeglądanie social mediów – na pewno nie służą koncentracji w godzinach, gdy odbywają się lekcje. Zachęćmy dzieciaki do uporządkowania najbliższego otoczenia podczas nauki zdalnej. Pościelone łóżko, dobrze wywietrzone pomieszczenie i cisza w pokoju – to niezbędne minimum.

Nauka zdalna / ZawickaID

Nauka zdalna / ZawickaID

Must have!

Zarówno uczeń podstawówki jak i maturzysta potrzebuje wygodnych i ergonomicznych biurka i krzesła (lub fotela) zapewniających możliwość przyjęcia właściwej postawy ciała. Odpowiednie oparcie dla kręgosłupa oraz wygodne siedzisko, a dla starszych uczniów, spędzających na nauce więcej czasu, z podpórkami na ręce. Biurko natomiast powinno pomieścić wszystkie niezbędne do lekcji przedmioty, a także komputer oraz lampkę. Zaprojektujmy w odpowiednim miejscu gniazdka i ich liczbę, aby było w wygodnym miejscu. Najkorzystniejsze byłoby takie umiejscowienie biurka, aby uczeń mógł w ciągu dnia korzystać z naturalnego oświetlenia, czyli w pobliżu okna. Warto zadbać także o miejsce na podręczniki i zeszyty, drukarkę – czy to w szufladach biurka czy na półce/regale w pobliżu biurka. To bardzo istotne, aby podręczne regały, czy komody nie stały daleko. Dla młodszych dzieci warto zaplanować przy biurku miejsce na dodatkowe krzesło, aby rodzic mógł wygodnie wesprzeć malucha w jego edukacji, jeśli sytuacja tego wymaga.

Sprytni pomocnicy

Jeśli nie mamy możliwości zredukować hałasu w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy – pomyślmy o słuchawkach. Na rynku są słuchawki, które doskonale wyciszają i pozwalają się skupić.

Naukę można wesprzeć kolorem – żółty i pomarańczowy wspierają zapamiętywanie, sprawdzają się także: zieleń, błękit czy fiolet. Generalnie w obszarze biurka warto zadbać o bardziej stonowane odcienie niż agresywne barwy.

Nauka zdalna / ZawickaID

Nauka zdalna / ZawickaID

Pomóc mogą także tablice ścienne, na których można umieścić np. obce słówka do opanowania, reguły matematyczne, czy przypiąć ważne dla dziecka zdjęcia itp.

Warto również postawić w pokoju ucznia rośliny doniczkowe. Paprocie, bambusy, draceny, aloesy i wiele innych pomagają oczyścić powietrze z toksycznych substancji, produkują tlen i działają kojąco na psychikę.

Jeśli metraż pokoju na to pozwala warto przewidzieć miejsce na aktywność na podłodze, zarówno dla młodszych i starszych. Piłeczka, guma do ćwiczeń, roller, czy mata do ćwiczeń, które będą w obszarze wzroku dziecka mogą podziałać motywującą w przerwach pomiędzy lekcjami.

Więcej zdjeć w opisie projektu Ponizej

4 pokoje po remoncie

 

 

Call Now Button