
kwi
Nauka zdalna – Kiedy „gdzie” decyduje o tym „jak”
Nauka zdalna nie jest wymarzonym scenariuszem na edukację zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Możemy próbować jednak ją jakoś okiełznać i próbować oswoić.
Zacznijmy na przykład od zorganizowania miejsca, które pozwoli dzieciom skupić się na lekcjach i przyswajaniu wiedzy.
Zbędne niezbędne
Najlepiej byłoby ograniczyć tzw „rozpraszacze” – smartfony, tablety (chyba że służą do nauki online). Towarzyskie rozmowy przez komunikatory, przeglądanie social mediów – na pewno nie służą koncentracji w godzinach, gdy odbywają się lekcje. Zachęćmy dzieciaki do uporządkowania najbliższego otoczenia podczas nauki zdalnej. Pościelone łóżko, dobrze wywietrzone pomieszczenie i cisza w pokoju – to niezbędne minimum.

Nauka zdalna / ZawickaID
Must have!
Zarówno uczeń podstawówki jak i maturzysta potrzebuje wygodnych i ergonomicznych biurka i krzesła (lub fotela) zapewniających możliwość przyjęcia właściwej postawy ciała. Odpowiednie oparcie dla kręgosłupa oraz wygodne siedzisko, a dla starszych uczniów, spędzających na nauce więcej czasu, z podpórkami na ręce. Biurko natomiast powinno pomieścić wszystkie niezbędne do lekcji przedmioty, a także komputer oraz lampkę. Zaprojektujmy w odpowiednim miejscu gniazdka i ich liczbę, aby było w wygodnym miejscu. Najkorzystniejsze byłoby takie umiejscowienie biurka, aby uczeń mógł w ciągu dnia korzystać z naturalnego oświetlenia, czyli w pobliżu okna. Warto zadbać także o miejsce na podręczniki i zeszyty, drukarkę – czy to w szufladach biurka czy na półce/regale w pobliżu biurka. To bardzo istotne, aby podręczne regały, czy komody nie stały daleko. Dla młodszych dzieci warto zaplanować przy biurku miejsce na dodatkowe krzesło, aby rodzic mógł wygodnie wesprzeć malucha w jego edukacji, jeśli sytuacja tego wymaga.
Sprytni pomocnicy
Jeśli nie mamy możliwości zredukować hałasu w pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy – pomyślmy o słuchawkach. Na rynku są słuchawki, które doskonale wyciszają i pozwalają się skupić.
Naukę można wesprzeć kolorem – żółty i pomarańczowy wspierają zapamiętywanie, sprawdzają się także: zieleń, błękit czy fiolet. Generalnie w obszarze biurka warto zadbać o bardziej stonowane odcienie niż agresywne barwy.
Pomóc mogą także tablice ścienne, na których można umieścić np. obce słówka do opanowania, reguły matematyczne, czy przypiąć ważne dla dziecka zdjęcia itp.
Warto również postawić w pokoju ucznia rośliny doniczkowe. Paprocie, bambusy, draceny, aloesy i wiele innych pomagają oczyścić powietrze z toksycznych substancji, produkują tlen i działają kojąco na psychikę.
Jeśli metraż pokoju na to pozwala warto przewidzieć miejsce na aktywność na podłodze, zarówno dla młodszych i starszych. Piłeczka, guma do ćwiczeń, roller, czy mata do ćwiczeń, które będą w obszarze wzroku dziecka mogą podziałać motywującą w przerwach pomiędzy lekcjami.
Więcej zdjeć w opisie projektu Ponizej